Saga Björna Junaka z Doliny Rzeki Hitara

Bjarnar saga Hítdælarkappa opisuje dzieje sporu między Björnem a Þórðem. Ten drugi, ze względu na swoje egoistyczne usposobienie już w młodości narobił sobie wrogów. Nawet Björna oddano na wychowanie, żeby trzymac go jak najdalej od Þórða. Wyrastał więc Björn z dala od konfliktów na zdolnego skalda i walecznego wojownika, a czas upływał mu na wizytach w sąsiednim gospodarstwie, gdzie wpadła mu w oko młoda Oddný, zresztą nie bez wzajemności, bo dziewczę także miało bystry wzrok. Któregoś lata jednak młody Björn postanowił udać się na dwór jarla Eryka w Norwegii. A z ojcem oblubienicy postanowiono, że jeśli chłopak nie wróci za trzy lata, dziewczyna będzie mogła wyjść za innego. Tymczasem traf chciał, ze na dworze jarla znalazł się także Þórð i nawet zaprzyjaźnił z Björnem. Obaj byli lubiani przez jarla, bo obaj piękne mu drápy układali. Po pewnym czasie Þórð postanowił wracać do Islandii, a Björn wyruszył na wschód szukać sławy i bogactwa. Oczywiście zabawił na obczyźnie dłużej niż powinien i oczywiście Þórð podstępem ożenił się z Oddný. 

Jak można się domyślić dalsza część sagi to spór dwóch glównych bohaterów. Znamy podobny schemat choćby z Sagi  Gunnlauga Wężowego Języka. Dwóch skaldów i jedna piękność. Tyle, że tam mieliśmy do czynienia z wzajemną niechęcią bohaterów, tu mamy poprawnośc polityczną - król Olaf zobowiazał ich do życia w zgodzie. I choć jeden chce zabić drugiego, muszą im wystarczyć potyczki słowne, satyryczne wiersze, symbole, podstępne obrażanie. 

Co ciekawe, Björn jest krewnym Egilla Skalla-Grimssona, a jak pamiętamy Helga Piękna też była z jego rodu. Zakrawa to na jakieś straszne fatum rodzinne. 

W odróżnieniu od Sagi Gunnlauga Wężowego Języka w tej znajdziemy sporo sarkazmu, a nawet humoru. 

format mobi

format epub

format pdf

Friends: