Ynglinga saga

Ynglinga saga to pierwsza część Heimskringli. Napisana została przez islandzkiego skalda i historyka Snorriego Sturlusona (1179-1241) w oparciu o staronorweski poemat Ynglingatal Thjodolfa z Kvine napisany w IX wieku. Poemat opisuje dzieje norweskich królów od wczesnych wiaków prehistorycznych do roku 1177, czyli do śmierci pretendenta do tronu Eisteinna Meyli. Saga przetykana jest w wielu miejscach cytatami z Thjodolfa.

Odin rządzi w Asgardzie. Stamtąd prowadzi i wysyła ekspedycje militarne do różnych zakątków świata. Posiada wiele niezwyczajnych umiejętności, potrafi zmieniać swą postać, wygrywa wszystkie bitwy, umie zaklinać, nieobce są mu czary. Przemawia jedynie poezją, a każde jego kłamstwo zamienia się w rzeczywistość. Ma także statek, który można zwinąć niczym obrus, inteligencję zawdzięcza dwóm potrafiącym mówić krukom, swoje decyzje konsultuje z głową karła Mimira.

Będąc jednak człowiekiem, Odin jest śmiertelny. Po śmierci zostaje spalony wraz ze swoim dobytkiem i trafia do...? Nie może do Asgardu, bo w nim rządził za życia. Autor zrazu mówi, że odchodzi do Valhalli, ale na końcu odsyła go Snorri do nieba, choć w średniowiecznym chrześcijaństwie nic nie usprawiedliwiało spalenia zwłok.

Zapraszam do lektury.

format mobi

format epub

format pdf

Friends: